идеята

  • От представеното в следващите страници може да се състави една сравнително пълна картина за развитието на нашия град през последните хиляда години. Тя се свежда до следното:

     

     

  • Градовете са като хората - имат свой външен облик и свой характер, свое минало, настояще и бъдеще. В Севлиево тези черти на много места се сливат и преплитат - навиците и традициите на севлиевци определят външния облик на града, минало и настояще съжителстват в хармония, а бъдещето вече прозира в общата картина, която се нарича "Градът край Росица".

 

 

 

 

 

 

"...за общото благо на Севлиево и севлиевци"

Тотьо Грозев

 

 

 

ИСТОРИЯТА НА СЕВЛИЕВО
отразена в приписки, названията на местности, улици, фамилни имена и градския фолклор

 


  Севлиевските фамилии
  •  Абаджиеви - от втория по важността си занаят в Севлиево преди Освобождението "абаджийство"- шиене на готови горни дрехи от дебел вълнен плат"аба". През 1940 г. Мария Ив. Абаджиева публикува списък на 93 майстори- абаджииот средата на XIX в. Севлиевските майстори продавали
    стоката си не само в Севлиево и Северна България, но намирали добър пазар и Одринско и гр. Чорлу на Беломорието. Абаджийската организация"еснаф" е била един от щедрите дарители за църкви, манастири и училища. От рода Абаджиеви в Севлиево днес са живи потомците на Христо и Мария Абаджиеви.
  • Арабаджиеви от арабското "арба" кола. Коларо железари, който занаят и днес не е изчезнал. Този занаят се е практикувал в Севлиево доста интензивно през възрожденския период, когато дървената кола и каруцата са били най- масовите транспортни средства за всички домакинства било за превоз на товари, било за земеделска работа. В края на XIX в. в града е имало 5 работилници за правене на каруци според доклада на окръжния управител.
  • Бакалови - бакалството е разпространено широко и в града, и в
    селата на околията още от средата на XIX в. Бакалските стоки са
    необходимост във всяко семейство и затова много търговци са отваряли
    дюкяни . През 1890 г.в Севлиевското окръжие, което е включвало Севлиевска
    и Габровска околии, е имало 469 бакалници.
  • Бакърджиеви - от занаята "бакърджийство" - изработка на домашни съдове от метала мед/бакър/. Калайдисаните бакърени съдове са били една от най- ценните домашни придобивки, защото са много трайни и се предават от поколение на поколение. Бакърджиите са изработвали от дребните домашни съдове- тасове, сахани, тенджери, тигани, тави, до големите- медници за вода, арании- 30- литрови съдове за топлене на вода, и ракиени казани. В края на XIX в. в Севлиево е имало 5 бакърджийски работилници, през 30- те години на ХХв. бакърждиите основават кооперация. Занаятът съществува и до днес.

 

следва>>>

 

 

 

 

галерия

 

Севлиевски

 фамилии

 

 

 

 

Духовното наследство на едно населено място- песни, поговорки, пословици- в някои случаи отразяват реални исторически събития и личности.